Narzędzia


Style można oczywiście konstruować ręcznie, gdyż jest to zwykły tekst. Jednak lepiej jest się posługiwać narzędziami wspomagającymi, które ułatwiają i przyspieszają ich tworzenie, zmniejszając zarazem ryzyko popełniania błędów składniowych - zachodzi tutaj pełna analogia z językiem HTML i edytorami.

Programiści wprowadzają do edytorów HTML kreatory stylów (wizards), pozwalające w komfortowy sposób definiować wielkość i kolor czcionki, kolor odsyłaczy, tło czy marginesy tekstu. Warto podkreślić, że własne edytory stylów zawierają m.in. HomeSite i polskie Pajączek 2000 i Tiger98, zaś pierwszym programem, który zaimplementował CSS2 jest Balthisar Cascade - dedykowany edytor stylów. Balthisar Cascade zastygł w postaci 2.0 beta 9, choć autor od dawna zapowiada 3.0. Warto też wykorzystywać spotykane coraz częściej w edytorach HTML funkcje definiowania własnych znaczników (custom tags), gdzie można zdefiniować ciekawe style i doraźnie przywoływać je w trakcie formatowania dokumentu.

W maju 1999 ukazał się najlepszy, jak dotąd, dedykowany edytor stylów. Jego autorem jest Nick Bradbury, znany doskonale jako autor HomeSite'a - Bradbury odszedł z firmy Allaire i założył Bradbury Software, tworząc od razu program TopStyle Editor - jego wersję testową można pobrać ze strony http://www.bradsoft.com. Opis wersji beta 1 można znaleźć w Narzędziach internetowych, w witrynie PCkuriera, natomiast bardzo obszerny opis wersji 1.5 jest zawarty w - artykule Andrzeja Turosa w Webmasterze 2'2000. W chwili obecnej dostępne są wersje 2.0 komercyjnego TopStyle Pro i darmowego TopStyle Lite. TopStyle Editor współpracuje też bezpośrednio z HomeSite'em, zastępując jego wbudowany edytor stylów.

W serwisach shareware'owych, np. TUCOWS, można znaleźć kilka innych programów, m.in. darmowy EasyStyle.