Import zewnętrznego arkusza stylów

[ aktualizacja 20.12.2000 ]

Każdą stronę można opisać za pomocą importowanego arkusza stylów. Funkcję tę realizują Internet Explorer 4 i 5, Netscape 6 i Opera 5. Import jest definiowany za pomocą następującego polecenia, umieszczanego w ramach HEAD:

<style>
<!--
@import url("adres arkusza");
-->
</style>

Jak Czytelnik zapewne zauważył, strona ta jest wyświetlana całkiem inaczej niż pozostałe. Został w niej użyty arkusz stylów zagnieżdżony na stronie głównej PCkuriera - http://www.pckurier.pl. Wygląd tego dokumentu będzie się zmieniać za każdym razem, gdy webmasterowi owej strony przyjdzie do głowy zmienić zawartość arkusza.

<style>
<!--
@import url("http://www.pckurier.pl");
-->
</style>

Można podać zarówno adres względny, jak i bezwzględny. Na przykład, korzystając ze stylu na innym serwerze, podamy adres bezwględny:

<style>
<!--
@import url("http://www.polbox.com.pl/lupus/style/toolstyl.css");
-->
</style>

Można więc sobie wyobrazić ujednolicenie wyglądu różnych witryn poprzez wykorzystanie importowanych stylów, umieszczonych na czyimś serwerze.

Możliwe jest łączenie różnych definicji, np. uzupełnienie ustaleń importowanego arkusza stylów o własne definicje różnych elementów (style zagnieżdżane). W przypadku konfliktu pierwszeństwo mają ustalenia własne.

<style>
<!--
@import url("http://www.polbox.com.pl/lupus/style/toolstyl.css");
H1 {font-size: 30pt; font-family: Helvetica}
-->
</style>

W definicji możemy podać kilka kolejnych adresów importowanych arkuszy (polecenia @import muszą się znajdować na początku). W przypadku konfliktu definicji, pierwszeństwo mają ostatnie w kolejności definicje @import.