Wprowadzenie

W tej części kursu prezentujemy garść przydatnych skryptów, które mogą nieco ubarwić wygląd lub usprawnić działanie naszych stron. Skrypty zostały zaczerpnięte z publicznych, powszechnie dostępnych źródeł - niektóre skrypty były anonimowe, kod innych został opatrzony informacjami o autorze.

Skryptów napisano już tysiące - wystarczy przyjrzeć się zawartości takich serwisów, jak Gamelan, Magazyn JavaScripts, JavaGoodies, JavaScript Source, HotScripts czy JavaScript Planet. Problem jednak w tym, że znakomita większość skryptów w zasadzie służy doraźnym potrzebom ich autorów i bardzo trudno jest znaleźć coś naprawdę atrakcyjnego. Zresztą różne osoby mają odmienne potrzeby, więc jednym spodobają się skrypty z "bajerami", zaś innych będą one tylko denerwować.

Nastepnym wielkim problemem jest kompatybilność skryptów. Jeśli autor pisał go i testował na MSIE, to skrypt może źle pracować w Netscape i na odwrót. Inna wschodząca gwiazda wśród przeglądarek, Opera, ma problemy ze stronami dynamicznie tworzonymi/modyfikowanymi przez JavaScript.

Zaprezentowana tutaj mała kolekcja zawiera przede wszystkim, choć nie wyłącznie, skrypty przydatne z punktu widzenia wartości informacyjnej strony czy nawigacji. Kolekcja będzie stale rozwijana.Powrót do strony głównej kursu


gość specjalny helion.pl