Publikacje elektroniczne w formacie Adobe PDF

W ostatnich latach ostatecznie wykrystalizował się niekwestionowany standard w kategorii publikacji elektronicznych - jest nim Adobe Portable Document Format (lub Portable Digital Format), znany pod popularnym skrótem PDF. Jeszcze kilka lat temu bardzo poważnym konkurentem był Envoy, firmy Tumbleweed Software, który był dołączany za darmo do pakietu biurowego WordPerfect Office. Producent zrezygnował jednak z rozwijania Envoya i Corel dostarcza teraz WordPerfect Office 2000 razem z narzędziami do tworzenia dokumentów PDF bezpośrednio z poziomu edytora WordPerfect 9 i pakietu prezentacyjnego Corel Presentations 9, bez konieczności kupowania bardzo kosztownego oprogramowania Adobe - niewątpliwie będzie to sprzyjać zarówno samemu PDF, jak i WordPerfectowi.

Dokumentacja w formacie PDF jest bardzo rozpowszechniona na świecie i jest ogólnie przyjętym standardem w firmach, biurach czy na uczelniach. PDF współpracuje bezpośrednio z dokumentami w formacie HTML i możliwe jest użycie dość skomplikowanych sposobów wbudowania PDF, łącznie z zastosowaniem skryptów (zainteresowanym Czytelnikom polecamy tutaj dostępną w Polsce książkę Thomasa Merza, "Web Publishing with Acrobat PDF"). Na codzienne potrzeby można się jednak ograniczyć do trzech bardzo prostych metod. Należy jednak pamiętać, że czytelnik naszej strony musi dysponować Acrobat Readerem - jest to akurat jedyny składnik rozbudowanego oprogramowania PDF, który Adobe dostarcza za darmo (jeszcze kilka lat temu nawet za Readera trzeba było płacić).

Pierwszy sposób polega na bezpośrednim odwołaniu się do dokumentu PDF w dokumencie HTML, np.

<a href=licence.pdf>kliknij tutaj</a>

Dokument PDF ukazuje się bezpośrednio w przeglądarce (testowane w IE 5 i NC 4.5) i jest opatrzony narzędziami nawigacyjno-zarządzającymi Acrobat Readera. Sam Reader uruchamia się także w tle (odrębna "instancja"), jeśli jest to wersja 3, natomiast w wersji 4 uruchamia się wyłącznie jako wtyczka w przeglądarce. Ponadto wersja 4 pozwala zapisywać plik PDF bezpośrednio z poziomu przeglądarki (ikonka dyskietki w menu Readera), na co nie pozwala wersja 3. Tym bardziej należy więc zachęcać czytelnika do zainstalowania nowszego Readera.

kliknij tutaj - dokument ma objętość 9 KB

Drugim sposobem, będącym tylko odmianą pierwszego, jest odwołanie do oddzielnej strony, na której z kolei jest zawarte odwołanie do dokumentu PDF.

kliknij tutaj

Trzecia metoda to użycie polecenia EMBED. Najwygodniej jest je oczywiście umieścić na odrębnej stronie, w przykładowej postaci:

<embed src="licence.pdf" width=700 height=500>

Użycie rozmiarów zagnieżdżenia jest konieczne, gdyż IE nie poradzi sobie z powiększeniem okienka Readera. Z kolei posiadacz Navigatora zobaczy wprawdzie wbudowany dokument, ale i tak będzie musiał kliknąć prawym przyciskiem myszki i wybrać polecenie Open this (plik.pdf). Dopiero wtedy ukaże się całe menu Readera.

kliknij tutaj

Jak z tego widać, najwygodniejsze jest użycie bezpośredniego odwołania do pliku PDF, czyli pierwsza z podanych metod.