Grafika - PegasePAL&NTSC i MCP :)    Jakby tu zacząć..?!...
Kodowanie MP2 lub MP3 na procach 68k jest trochę wolne. Co szczególnie odczuwalne jest przy formacie MP3. Do tego już trzeba jakiekolwiek PPC. Z kolei MP2 można kodować z sensowną prędkością nawet na procesorach 68040/40 Świetnym koderem MP2'jek jest Pegase, potrafi zakodować traki o jakości 16 bit, 44Khz, stereo na MP2'ki o jakości 128bit, 44Khz, jstereo, w czasie na tyle krótkim że jak na 040/40Mhz to rezultat zdumiewający. Dla przykładu, utwór wielkości 16,6MB przegrany z CD do pamięci, kodował się 7 min. 38s. !!!

   Pegase ma osobne wersje na różne procesory: 030, 040, 060 i PPC Rozpoznaje formaty: IFF-AIFF, IFF-MAUD i RIFF-WAV, pliki do kodowania mogą być w mono lub stereo. Format RAW oraz CDDA również jest dostępny. Częstotliwość sampli przeznaczonych do zakodowania powinna być 32Khz lub 44.1Khz lub 48Khz.


Wymagania
Procesor (im szybszy tym lepszy), OS 2.04.
Instalacja
Skopiuj gdzie chcesz, a najlepiej do C:

Jak używać
   Nie jest to zbyt skomplikowane. Program można uruchomić z Shell'a, lub Workbench'a klikając na ikonę programu. Aby przerwać pracę Pegase, wystarczy użyć kombinacji klawiszy: CTRL+C lub CTRL+D. W tooltype są parametry którym warto się przyjrzeć:
Jeśli ktoś odczuwa potrzebę uruchamiania Pegase z Shell'a powinien wiedzieć że:

Przykład
   Ja podpiąłem Pegase pod jeden z przycisków w DOpusie. Wygląda to tak:
Wyedytuj jakąś istniejącą grupę przycisków. Kliknij 1x na Dodaj (Rzędów), następnie 2x na nowy przycisk. W etykiecie nadaj nazwę dla przycisku np.: AIFF- ->MP2 lub CD->MP2. Kliknij na Edycja funkcji, zobaczysz nowe okno. Teraz chwyć ikonę programu i przeciągnij ją na okno w puste pole i puść, powinieneś zobaczyć coś takiego: Workbench ...jakaś ścieżka...
Ustaw flagę Uruchom asynchronicznie. Zapisz wszystko. Otwórz ikonę, w tooltype'ach ustaw: TO=. LAYER=2, BITRATE=128, JSTEREO. To wszystko, teraz kiedy klikniesz na przycisk, zobaczysz requester, wybierz plik do zakodowania i OK. Pegase otworzy okno w którym możesz poczytać sobie informacje i postępie w kodowaniu. Przerwać pracę programu już potrafisz =:)


Status programu
Pegase jest E-mail-ware! Dostępny na aminecie.

Miłego kodowania.


PowrótDarek Krzempek