Grafika - Dopus i przyciski GFXDOpus - ikona
   Wbrew pozorom i opinii mojego znajomego, stworzenie kilka przycisków graficznych które będą uruchamiać jakieś programy nie jest trudne. Trzeba tylko poznać sposób, zrozumieć kilka faktów i gotowe :)

Zaczynamy
Z menu wybierz Przyciski->Nowy...->Graphic Button...      Na ekranie pojawiły się dwa okna.


Grafika - wielkość: 9,5Kb


Grafika - wielkość: 1Kb
    Małe będzie spełniać funkcję naszych przycisków a duże okno, to Edytor przycisków jak sama nazwa wskazuje :) Teraz stworzysz pierwszy przycisk. W części Settings, kliknij na gadżet Pełna ramka. Drag ustaw na Bottom, następnie kliknij na Dodaj (Rzędów) 3x. Będą 4 przyciski, gdzie każdy będzie spełniał jakąś funkcję. Teraz nałożysz tapetę na tło przycisków, w tym celu kliknij na gadżet Picture i wybierz jakąś tapetę. Kliknij 2x na pierwszy przycisk tworzonego menu, zobaczysz nowe okno Edytor przycisków. W tym oknie będziesz definiował znaczenie przycisku tzn. co ma robić :)

Grafika - wielkość: 7,5Kb    W naszym przykładzie, stworzysz przycisk: Voyager Zaznacz myszką Lewy przycisk (tuż pod napisem Funkcje), obok napisu Obrazek kliknij na gadżet i wybierz ikonę pod jaką ma być Voyager. Ja do tego celu używam małych Glow Icon autora Mick Saile, dostępne są na jego stronie http://got.to/opusgibar Teraz kliknij na Edycja funkcji... pojawiło się kolejne okno o tej samej nazwie co przycisk który przed chwilą nacisnąłeś.
Grafika - wielkość: 2Kb   Teraz wejdź do katalogu w którym trzymasz Voyager'a bądź inną przeglądarkę, chwyć ikonę programu i przeciągnij na okno Edycja okna. DOpus sam utworzy potrzebną ścieżkę do programu. Pozostało tylko ustawić Flagi, zaznacz Uruchom asynchronicznie. Jeśli chcesz możesz utworzyć skrót klawiszowy. Kliknij na Użyj, zamkniesz okno Edycja funkcji. I ponownie kliknij na Użyj a zamkniesz okno Edycja przycisków, później już tylko Zapisz i gotowe. W tym momencie, jeśli wszystko dobrze zrobiłeś(łaś) :) powinien być widoczny pierwszy gotowy przycisk graficzny, który po naciśnięciu uruchomi przeglądarkę Voyager, bądź inną o ile taką zdefiniowałeś.

Grafika - wielkość: 2Kb    Kolejne przyciski tworzy się w analogiczny do powyższego sposób, więc oszczędzę Ci dalszych moich gryzmołów :) Na samym końcu, kiedy już stworzysz wszystkie przyciski jakie potrzebujesz, proponuję w Settings uaktywnić funkcję Przyciski bez ramki, fajnie to wygląda :)
Powrót


Darek Krzempek